menu

Nejzelenější stavby světa — PAŘÍŽ

Staré budovy dávají každému městu své kouzlo. Ale ekologicky jsou spíše zpětné. Belgický architekt Vincent Callebaut přichází s nápadem postavit na jejich vrchol zelené věže.

Pro město Paříž navrhl futuristickou vizi Paris Smart City 2050. Navrhl 8 prototypů věží pokrytých rostlinami, které mají zlepšit klima města a samy tak vytvářet obnovitelnou energii.

Callebaut k tomu dodává: „Chceme, aby zástupci města uvažovali o tom, že Paříž není odsouzena k postupné gentrifikaci a stále se zvyšující sociální nespravedlnosti. Naopak. Mladý architekt ve mně chce řídit novou společenskou a politickou dynamiku tím, že zajistí ekologickou změnu.“

K dosažení tohoto cíle má k dispozici tzv. „fotosyntézní věže“. Jedná se vlastně o vertikální parky. Dalším nápadem je „ekologický koridor“ dlouhý více než 20 kilometrů obklopený zelenými věžemi, jejichž cílem je snížit smog ve městě.

Pokud jde o úsporu energie, spoléhá se na princip včelího úlu – bytové jednotky jsou energeticky propojené. Ale není to jen příroda, která inspirovala Callebautovu vizi pro budoucnost, ale také asijské „zemědělské věže“, které mají přinést pěstování našeho jídla zpět do centra měst.

A abychom čelili tepelným ostrovům ve městě, navrhl „horské věže“, které, vysázené nad střechami domů, jsou určeny ke chlazení městského ovzduší. Možná se zdají jeho nápady trochu bláznivé, ale ani Jules Vernerovi nikdo nevěřil cestu okolo světa za 80 dní. I když žádná z jeho myšlenek doposud realizována nebyla, patří Callebaut k vizionářům, kterým bychom měli pozorně naslouchat.

Více informací vincent.callebaut.org

Partneři